Czym przede wszystkim kierować się przy wyborze części do PC?
Najważniejsze jest określenie swoich preferencji. Samodzielne złożenie komputera daje możliwość wyboru każdej najdrobniejszej części i uzależnienie konkretnego zakupu od typu wykonywanej na przyszłym sprzęcie pracy czy wymagań gier, z których będziemy korzystać. Komputery zgodnie z ich przeznaczeniem możemy umownie podzielić na trzy grupy:
- komputer do ogólnego użytku (multimedia, pakiety biurowe, Internet)
- komputery do gier
- komputery przeznaczone do bardziej zaawansowanych prac takich jak na przykład obróbka materiałów wideo.
Kierując się tym, do której z grup będzie należał nasz przyszły sprzęt, należy poddać analizie następujące, najważniejsze podzespoły:
Procesor
Procesor, czyli mózg naszego PC. Jeżeli chcemy, by nasz komputer służył do wyżej wymienionych zastosowań ogólnych, wystarczy procesor dwurdzeniowy z wbudowanym układem graficznym. W przypadku gdy planujemy oglądać filmy w 4K lepiej pomyśleć nad czymś nieco bardziej wydajnym i przyszłościowym. Procesory do wymagających gier powinny być co najmniej 4-wątkowe i 4-rdzeniowe. Przy nastawieniu się na maksymalne podkręcenie ustawień w grach i wchodząc w posiadanie bardzo wydajnej karty graficznej procesory 8-rdzeniowe i 16-wątkowe mogą okazać się lepszym wyborem. Trzeba pamiętać, że nie powinno dojść do sytuacji, gdy karta graficzna jest dużo słabsza od procesora i odwrotnie. Wtedy jeden komponent będzie ograniczał pracę drugiego. Niektóre procesory mają odblokowany mnożnik, co daje możliwość podniesienia wydajności o kilka procent. Składając komputer do profesjonalnych zastosowań lepiej nie schodzić poniżej 6-rdzeni i 12-wątków.
Chłodzenie
Tańsze procesory, których nie da się podkręcić, mają zazwyczaj dołączone w komplecie systemy chłodzące. Rzecz jasna w takim wypadku można zainwestować też w dodatkowe chłodzenie. Inaczej wygląda sprawa w przypadku procesorów, których wydajność można zwiększać, tam trzeba nabyć chłodzenie we własnym zakresie. To, na jaki zakup się zdecydować zależy od wielu czynników takich jak np. ilość rdzeni procesora.
Płyta główna
Wybierając płytę główną, trzeba zwrócić uwagę na to, czy posiada odpowiedni CPU socket, by móc na niej zainstalować wcześniej wybrany procesor. Płyta główna koniecznie musi być kompatybilna z procesorem. Na przykład na gniazdo procesora firmy Intel LGA 1151 wyszły aż trzy generacje procesorów Skylake, Kaby Lake oraz Coffee Lake. Płyty różnią się od siebie wielkością i funkcjonalnością, dlatego warto zwrócić uwagę na rozmiar obudowy. Istotne jest również pochylenie się nad konfiguracją złącz, tak by móc zamontować najważniejsze elementy i umożliwić właściwą komunikację wszystkim pozostałym podzespołom.
Karta graficzna
Przez wielu graczy oraz osoby zajmujące się zaawansowanymi procesami graficznymi, wybór właściwej karty graficznej jest uważany za najważniejszy. Szczególną uwagę należy zwrócić na ilość i rodzaj pamięci VRAM. Od tego będzie zależała sprawność i wydajność. Ponadto dużą rolę odgrywają też jednostki przetwarzania, wpływające na jakość obrazu oraz szybsze reakcje. Warto przeanalizować również zastosowane złącza, łączenia z innymi kartami, zastosowane technologie (zależą głównie od producenta), obsługiwaną rozdzielczość (w najnowszych kartach jest to full HD, niektóre modele obsługują 4K) oraz czy karta obsługuje technologię VR.
Pozostałe komponenty
Przy wyborze kości przede wszystkim zwraca się uwagę na ilość pamięci. Rodzaj pamięci RAM warunkuje m.in. to, czy procesor może w pełni wykorzystywać swój potencjał. Wybierając dysk, najważniejsza jest jego pojemność, szybkość zapisu i odczytu. Natomiast w kwestii wyboru zasilacza musimy kierować się przede wszystkim, oszacowanym wcześniej poborem mocy przez nasze urządzenie. Ostatnim elementem jest obudowa, która musi być dostosowana do gabarytów pozostałych podzespołów.
Najważniejszą zasadą, którą trzeba się kierować przy wyborze poszczególnych części, jest ich kompatybilność. Może nam w tym pomóc takie narzędzie jak konfigurator zestawu komputerowego, który zapewnia dobór optymalnych podzespołów w sposób automatyczny.