Do utrzymania odpowiedniej temperatury podzespołów komputerowych wykorzystuje się dwa rodzaje chłodzenia: wodne oraz powietrzne. W jaki sposób działa chłodzenie wodne oraz czym różni się od standardowego?
Czym jest chłodzenie wodne w komputerze?
Zarówno procesory, jak i pozostałe podzespoły komputera, podczas wykonywania swojej pracy wytwarzają spore ilości ciepła, które negatywnie wpłynąć może na sprawne funkcjonowanie urządzeń, zwłaszcza jeśli wykorzystywane są do wymagających zadań. Z tego powodu utrzymywanie optymalnej temperatury wewnątrz sprzętów jest jedną z podstawowych kwestii związanych z dbaniem o prawidłowe ich działanie. Obecnie najczęściej stosowanymi urządzeniami przeznaczonymi do chłodzenia podzespołów komputerowych są te chłodzące przy pomocy wody oraz w sposób standardowy – powietrzem. Różnią się one między sobą budową oraz sposobem działania. Pierwszy z nich do pracy wykorzystuje ciecz, za pomocą której chłodzi wybrane podzespoły, drugi natomiast wykorzystuje powietrze, które obniża temperaturę urządzeń przy pomocy specjalnych rurek cieplnych oraz radiatora.
Chłodzenie wodne to o wiele nowsza technologia, która u niektórych osób może budzić wątpliwości, związane z łączeniem pracy urządzeń elektronicznych oraz wody. Jak zatem działa chłodzenie wodne i czy jest bezpieczne dla podzespołów? System chłodzenia wodnego ma za zadanie obniżyć temperaturę danego urządzenia przy wykorzystaniu cieczy znajdującej się wewnątrz specjalnych wężyków. Wężyki, chłodnica oraz pozostałe elementy systemu chłodzącego są skonstruowane w bardzo szczelny sposób, który minimalizuje ryzyko wystąpienia awarii, a w konsekwencji zalania urządzeń. Systemy te są zatem bezpieczne dla komputerów oraz ich podzespołów.
Elementy, z których zbudowany jest system chłodzenia wodnego
Chłodzenie wodne jest uważane za najskuteczniejszy sposób utrzymywania optymalnej temperatury podzespołów komputerowych, które podczas pracy zużywają duże nakłady energii i produkują dużo ciepła. Jego wysoka skuteczność przyda się zwłaszcza osobom pracującym przy użyciu komputerów, między innymi grafikom komputerowym, czy graczom. Chłodzenie tego rodzaju jest wyjątkowo skuteczne oraz bezpieczne dla urządzeń, jednak złożoność systemu sprawia, że nada się wyłącznie do chłodzenia komputerów stacjonarnych. Z czego zatem składa się wodny system chłodzący?
Podstawę wodnego systemu chłodzącego stanowi pompa, która odpowiada za napędzanie pozostałych elementów układu, a także chłodnica, dbająca o odpowiednią temperaturę cieczy. Obok nich w systemie znajdują się bloki wodne, zbiorniki na płyn, wężyki przewodzące ciecz, a także sam płyn chłodzący. Każdy z tych elementów spełnia bardzo istotną funkcję w sprawnym działaniu systemu chłodzącego, dlatego umieszcza się je w specjalnej obudowie, zapewniającej im stabilność, odpowiednie ułożenie oraz ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi.
Wodny system chłodzący – jak działa?
Działanie systemu chłodzącego wodnego nie należy do skomplikowanych, dzięki czemu jego montaż również jest prostą czynnością. Dzięki temu w razie niewielkiej awarii bez problemu wymienić można któryś z jego wadliwych elementów. Działanie całego systemu opiera się na sprawnym funkcjonowaniu pompy, której zadaniem jest napędzanie pozostałych elementów tego zamkniętego układu. Poprzez działanie pompy płyn chłodzący nieustannie pozostaje w obiegu. Początkowo znajduje się on w chłodnicy, która przy pomocy specjalnych wentylatorów obniża jego temperaturę. Kolejnym etapem jest dostarczenie schłodzonej cieczy za pomocą systemu wężyków do bloku wodnego, który połączony wcześniej został z wybranym podzespołem. Na tym etapie dochodzi do ochłodzenia danego urządzenia. Zadaniem bloku wodnego jest zatem ochłodzenie podzespołu, jak również odebranie od niego nadmiaru ciepła i przekazanie go do chłodnicy przy pomocy wężyków. Tak jak na samym początku procesu chłodnica ponownie przystępuje do obniżenia temperatury cieczy, a następnie każdy z etapów zostaje powtórzony, tworząc układ zamknięty.
Korzyści wynikające z użytkowania wodnego systemu chłodzącego
Użytkowanie wodnego systemu chłodzącego niesie za sobą wiele korzyści, które sprawiają, że jest on w ostatnich czasach najchętniej wybieranym systemem chłodzącym komputery oraz ich podzespoły. Pierwszą z niewątpliwych zalet jest gwarancja bezpieczeństwa, wynikająca z wykorzystania do budowy systemów nowoczesnej technologii. Dba ona o sprawny przebieg całego procesu oraz ochronę chłodzonych podzespołów komputerowych. Systemy tego rodzaju wyróżniają się również bardzo wysoką skutecznością oraz wydajnością, która odpowie na wszelkie wymagania każdego użytkownika. Ich skuteczność sprawdzi się zarówno u osób, które dużo pracują przy pomocy komputera, wykorzystując zaawansowane programy, jak i u fanów wymagających gier komputerowych. Chłodzenie wodne to również gwarancja ciszy podczas pracy urządzenia, zwłaszcza w porównaniu z chłodzeniem standardowym, funkcjonującym przy wykorzystaniu powietrza.
Chłodzenie wodne czy powietrzne – którą opcję warto wybrać?
Stojąc przed wyborem odpowiedniego systemu chłodzącego, należy mieć na uwadze kilka istotnych kwestii. Pierwszą z nich jest przeznaczenie sprzętu, w którym zainstalować chcemy system chłodzący. System działający przy pomocy powietrza będzie wystarczający dla osób, które korzystają z urządzeń oraz programów mało i średnio zaawansowanych. Natomiast jeśli sprzęt służy nam do korzystania z programów o wiele bardziej wymagających, system wodny będzie zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. Wynika to z możliwości technicznych oraz wydajności. Warto zwrócić uwagę również na otoczenie, w którym znajduje się komputer. Jeśli jest to pomieszczenie o niewielkim metrażu, bez klimatyzacji oraz z wysoką temperaturą powietrza, lepszym rozwiązaniem pozostanie system wodny. Wynika to z tego, że standardowe – powietrzne rozwiązanie, chłodzi urządzenia przy pomocy powietrza znajdującego się w pomieszczeniu. Jeśli zatem panują w nim niesprzyjające warunki, przełoży się to na nieodpowiednie funkcjonowanie systemu chłodzącego.
Ważną kwestią pozostanie również ilość wolnego miejsca wewnątrz obudowy sprzętu, który ma zostać chłodzony. System standardowy powietrzny zajmuje zdecydowanie więcej powierzchni, ponieważ poprzez swoją budowę skoncentrowany zostaje w jednym miejscu. Budowa systemu wodnego jest nieco bardziej złożona, jednak sprawia, że zostaje on rozłożony w kilku miejscach, zajmując tym samym mniejszą przestrzeń. Pewną rolę przy wyborze odegrać może również cena systemów. Powietrzne należeć będą do urządzeń tańszych, co jednak wiązać się będzie z ich wydajnością.
Ostatecznie wszystko zależeć będzie od potrzeb indywidualnego użytkownika, sprzętu, z jakiego korzysta oraz możliwości. Warto jednak podkreślać, że to systemy wodne wykorzystują nowszą oraz wydajniejszą technologię, usprawniając działanie komputerów w bezpieczny oraz cichy sposób.