Słowo roku w gamingu: ray tracing – co to jest?
Wyróżnikiem kart firmy Nvidia z serii RTX jest właśnie ray tracing. Każdy układ – Nvidia GeForce RTX 3060 (i wersja Ti), Nvidia GeForce RTX 3070, Nvidia GeForce RTX 3080 i Nvidia RTX 3090 – jest wyposażony w tę technologię. Co to jednak właściwie oznacza? Ray tracing to po polsku śledzenie promieni. Jest to technika polegająca na analizowaniu promieni światła trafiających do obserwatora, co pozwala uzyskać znacznie bardziej realistyczny obraz. Dzięki temu światło zachowuje się w podobny sposób jak na żywo – to kluczowy czynnik w budowaniu klimatu i fotorealizmu. To właśnie dlatego najnowsze karty Nvidia GeForce RTX są w stanie przenieść graczy do wirtualnego świata z niespotykaną wcześniej immersją. Choć same algorytmy odpowiadające za ray tracing nie są niczym nowym, przez lata problemem była moc – tej jednak nie brakuje w żadnej z kart Nvidii z 2020 roku.
Poprzednia generacja, czyli seria 20, również wspierała rozwiązania tego typu, lecz ówczesne GPU nie były w stanie w pełni wykorzystać potencjału tej technologii. Z modelami takimi jak Nvidia GeForce RTX 3080 czy świetnie wyceniony Nvidia GeForce RTX 3070 gracze mogą jednak bez problemu cieszyć się wyjątkowo realistycznym obrazem.
GeForce RTX – parametry i standardy, z których korzystają wszystkie karty nowej generacji Nvidii
Konstrukcja wszystkich modeli opiera się na podobnym schemacie – zarówno najtańszej karty z serii, GeForce RTX 3060, jak i najdroższego GeForce RTX 3090. Skorzystano tutaj ze rdzeni RT drugiej generacji, rdzeni tensor trzeciej generacji i najnowszej architektury Ampere, która przyniosła wzrost wydajności aż o 50% względem wcześniejszych rozwiązań. Z tego względu inną nazwą serii 30 jest generacja Ampere.
Karty wyposażone są ponadto w najnowocześniejsze standardy i sterowniki, które sprawdzą się nie tylko w gamingu, ale także podczas pracy z plikami graficznymi. Każda z kart RTX oferuje wsparcie dla technologii takich jak Microsoft DirectX 12 Ultimate, Nvidia DLSS, Nvidia GeForce Experience, Nvidia ShadowPlay, Nvidia Highlights, Nvidia G-Syng, Game Ready oraz API Vulkan RT. Nie zabrakło także integracji ze znaną każdemu graczowi aplikacją Nvidia GeForce Experience. Innowacja pojawiła się także „z tyłu” GPU – HDMI 2.1 i DisplayPort 1.4a to nowe standardy łączności, które pozwalają na przesyłanie treści w rozdzielczości 4K.
Specyfikacja indywidualna – wszystkie karty Nvidia GeForce RTX serii 30 w jednym miejscu
Z wymienionych wcześniej rozwiązań korzystają wszystkie karty z serii: Nvidia GeForce RTX 3060, RTX 3060 Ti, RTX 3070, RTX 3080 oraz RTX 3090. Co je wyróżnia? Wszystkie karty obsługują rozdzielczość 4K i ray tracing, jednak nie wszystkie w taki sam sposób – każda z nich ma inną moc i możliwości. Przedstawiamy indywidualną specyfikację RTX z 2020.
Nvidia GeForce RTX 3090 – najbardziej zaawansowany układ GPU na rynku
Nvidia GeForce RTX 3090 to najmocniejszy przedstawiciel serii Ampere. Liczba wspierających bardzo szybkie obliczenia rdzeni CUDA w tym przypadku wynosi aż 10 496, a szerokość magistrali pamięciowej to 384 bity. W standardowej konfiguracji Nvidia GeForce RTX 3090 ma 24 GB pamięci w nowoczesnym standardzie GDDR6X – to imponujący wynik. Takie parametry pozwalają na grę w praktycznie każdy tytuł z maksymalnymi ustawieniami graficznymi.
Nvidia GeForce RTX 3080 – wydajność na znakomitym poziomie
To druga najlepiej wyposażona karta Nvidii z 2020 roku. Liczba rdzeni CUDA w modelu Nvidia GeForce RTX 3080 to 8 704. Pojemność pamięci to 10 GB i ponownie jest to superszybki standard GDDR6X. W połączeniu z 320-bitową magistralą GPU bez problemu radzi sobie z renderowaniem scen w najnowszych grach.
Nvidia GeForce RTX 3070 – cena na niezwykle korzystnym poziomie w stosunku do imponującej specyfikacji
Nvidia GeForce RTX 3070 to synonim świetnej jakości w atrakcyjnej cenie. Liczba rdzeni CUDA wynosi tutaj 5 888, co może wydawać się znacznie niższą wartością niż w przypadku mocniejszych modeli z tej samej serii, jednak wciąż jest to wartość zapewniająca świetną wydajność. Pojemność pamięci wynosi tutaj 8 GB w standardzie GDDR6. Przykładowa Gigabyte 3070 Gaming w ofercie.
Nvidia GeForce RTX 3060 Ti – wyjątkowo dobra tania karta graficzna
Specyfikacja tego modelu jest zbliżona do RTX 3070. Znajdziemy tutaj jednak nieco mniej rdzeni CUDA (4 864), podczas gdy pamięć karty Nvidia GeForce RTX 3060 Ti to 8 GB w pamięci GDDR6, podobnie jak w poprzednim wariancie. Magistrala pamięci ma szerokość 256 bitów. To konfiguracja, która również pozwoli na rozgrywkę w świetnej jakości – dodatkowo bez przeciążania budżetu.
Nvidia GeForce RTX 3060 – najtańsza karta RTX
Nvidia GeForce RTX 3060 to szansa na tanie granie z ray tracingiem. Liczba rdzeni CUDA wynosi w tym wypadku 3 584. Karta posiada aż 12 GB pamięci GDDR6, a szerokość magistrali wynosi w tym przypadku 192 bity. Nvidia GeForce RTX 3060 oferuje znakomitą cenę i bardzo dobrą wydajność w nowych tytułach.
Jaki zasilacz do kart Nvidia GeForce RTX?
Dobór zasilacza do nowej karty RTX nie jest wcale prostym zadaniem – tak potężna specyfikacja wymaga dysponowania odpowiednią ilością mocą. Na szczęście firma Nvidia dokładnie określiła, jakie parametry powinny mieć zasilacze do kart RTX. Należy jednak pamiętać, by wziąć pod uwagę także inne elementy całej konstrukcji. Specyfikacja producenta zawiera nieco zawyżone wartości mocy rekomendowanych zasilaczy, dając użytkownikom nieco „zapasu”. Oto zapotrzebowanie na energię i zalecana moc dla każdej z kart RTX:
- Nvidia GeForce RTX 3060 pobiera najmniej mocy: jest to „zaledwie” 170 W. W tym przypadku wystarczy zasilacz 550 W.
- Dla GeForce RTX 3060 Ti pobór mocy także nie stoi na przesadnie wysokim poziomie i wynosi 200 W. Model ten nie wymaga zatem zasilacza o niestandardowej mocy – wystarczy typowy model z mocą 600 W.
- Przy RTX 3070 zapotrzebowanie jest nieco większe i wynosi 220 W. Tutaj sprawdzi się zasilacz o mocy minimum 650 W.
- Druga najmocniejsza karta Nvidii, czyli GeForce RTX 3080, pobiera aż 320 W. Rekomendowana moc zasilacza wynosi 750 W.
- Nvidia GeForce RTX 3090 – w tym przypadku topowa specyfikacja wymaga wykorzystania aż 350 W. Moc zasilacza jest adekwatna do możliwości karty i powinna wynosić co najmniej 750 W.